Головна Соціально-гуманітарна сфера Пенсійне забезпечення

Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі інформує про зміни в пенсійному законодавстві України

Верховна Рада України 2 березня 2015 року ухвалила Закон України № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Закон 12 березня ц.р. опубліковано в газеті «Голос України» № 44, набирає чинності з 1 квітня 2015 року.

Закон № 213 передбачає зміну законодавчих норм, що регулюють питання пенсійного забезпечення, щодо:

- виплати пенсії працюючим пенсіонерам,

- порядку призначення пенсії за віком на пільгових умовах і пенсії за вислугу років,

а саме:

1. Тимчасове, з 1 квітня по 31 грудня 2015 року, обмеження виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на "спеціальних" посадах.

Це стосується, зокрема, державних службовців, прокурорів, суддів, народних депутатів, деяких інших категорій працівників.

Внесені до 14 "пенсійних" законів зміни передбачають, що в період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вона призначена.

Водночас, пенсіонер має право вибору: продовжувати працювати на "спецпосаді" та отримувати заробітну плату, чи звільнитись з посади і отримувати пенсію.

Зазначена норма не поширюється на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих військовослужбовців, учасників АТО. Всі вони на будь - якій роботі будуть отримувати призначену пенсію в повному обсязі.

Пенсіонери – "науковці", які працюють на "спецпосадах", зможуть одержувати 85 відсотків належної їм пенсії, обчисленої за загальними правилами.

2. Тимчасове, з 1 квітня по 31 грудня 2015 року, обмеження виплати пенсії іншим категоріям працюючих пенсіонерів

Для них передбачено, що у період роботи виплачується 85 % призначеного розміру пенсії.

Це стосується лише пенсіонерів, розмір пенсії яких перевищує 150 % розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, – 1423,5 грн.

Пенсії, що призначені в розмірі менше 1423,5 грн., працюючим пенсіонерам виплачуються в повному обсязі. У працюючих пенсіонерів, в яких розмір пенсії більше 1423,50 грн. і яким пенсія буде виплачуватися на рівні 85%, у будь-якому випадку розмір пенсії до виплати становитиме не менше 1423,5 грн.

Працюючим пенсіонерам з числа інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей загиблих військовослужбовців та пенсіонерів, пенсії яким призначені за військовим Законом, пенсія виплачується у повному обсязі незалежно від розміру.

У всіх випадках після звільнення з роботи, в тому числі зі "спецпосад", виплата пенсії поновлюється в повному обсязі.

Порядок виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання працюючим пенсіонерам поширюється на пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.

Статус пенсіонера – працюючий чи непрацюючий і, відповідно, розмір пенсії до виплати органи Пенсійного фонду України визначать за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Надавати органам Пенсійного фонду окремо документи необхідно лише тим пенсіонерам, хто своєчасно не виконав передбачене законом зобов’язання протягом десяти днів поінформувати органи Фонду про працевлаштування/звільнення з роботи.

Якщо документи про звільнення з роботи буде надано після 1 квітня, то виплата пенсії буде проведена в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер не працював.

Якщо документи про працевлаштування, в тому числі на "спецпосаду", пенсіонер не надасть, факт роботи все одно обов’язково буде встановлено пізніше за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому випадку пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.

3. З 01.04.2015 підвищується пенсійний вік жінок, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах. Цей процес відбуватиметься поступово протягом 10 років – кожного року на 6 місяців.

Зазначена зміна є необхідністю узгодити пільговий пенсійний вік жінок із загальним пенсійним віком для жінок, який поетапно змінюється, починаючи з 1 жовтня 2011 року.

Також поетапно для чоловіків і для жінок на 6 місяців за рік збільшується загальний стаж роботи для призначення пенсії на пільгових умовах. При цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін.

4. З 01.04.2015 підвищується загальний стаж роботи, необхідний для призначення пенсії за вислугу років. Це відбуватиметься поступово протягом 10 років на 6 місяців за рік. А для окремих категорій працівників так само поступово збільшується необхідна вислуга років. Це стосується, зокрема, працівників освіти та охорони здоров’я, артистів та ін.

При цьому, умови призначення пенсій за вислугу років в частині тривалості раніше набутого спеціального стажу залишаються незмінними.

Наприклад: вчитель, лікар, які на 1 квітня 2015 року відпрацювали по 25 років, зможуть у будь-який час після звільнення з роботи скористатись своїм правом та призначити пенсію за вислугу років.

Зміни умов призначення пільгових пенсій та пенсій за вислугу років торкнуться лише нових пенсіонерів.

Детальні роз’яснення з цих питань, а також огляд запитань і відповідей при застосуванні Закону № 213 розміщено на веб-сайтах головного та підвідомчих управлінь Фонду.

Крім цього, запрошуємо як громадян області, так і пенсіонерів співпрацювати з нами (для зручності та економії часу) через веб-портал Пенсійного фонду України, веб-сайти, skype-зв'язок і телефонні «гарячі лінії» управлінь Фонду області (номери розміщено на веб-сайтах управлінь).

Повернутись до розділу: Пенсійне забезпечення